Episch drieluik – slot

'En iedereen leefde nog lang en gelukkig!' Een beetje episch drieluik eindigt op een positieve, ietwat melancholische toon. Net als een goede verhaallijn vaak positief begint, scherp naar beneden gaat en dan alsnog positief eindigt. Nou, ik ga mijn best doen, komt ie, een slot, met drie tips. We gaan eerst naar beneden (tenminste, voor mijn gevoel, misschien komt voor sommigen nu wel het verlossende woord).
Dit is mijn laatste column voor CustomerFirst. Na bijna 10 jaar met heel veel plezier grofweg 100 columns te hebben geschreven is de CX-pen wat leger dan voorheen. Beetje druk met mooie baan die toch wel iets verder af staat van de CX-praktijk dan mijn voorgaande, ondanks de ook sterk aanwezige overeenkomsten met die praktijk. Als columnist is zelfkritiek wellicht het grootste goed: je wil een column met een scherp of leuk punt, je wil herhaling vermijden en je wil niet met verouderde kennis schrijven. Die laatste twee lagen steeds vaker op de loer. Vandaar.
CX-tip 1 over het einde van een beleving: Nederlanders als ik zeggen vaak te weinig, te kort en niet altijd warm genoeg aan het slot waar het om draait. Namelijk: ENORM VEEL DANK! Bij deze. Ik heb als ik goed geteld heb zes hoofdredacteuren mee mogen maken. Stuk voor stuk bijzonder deskundige, aardige, gedreven mensen met engelengeduld. Kel, Sjaak, Jan, Nina, François en Maxim: petje af! Ook denk aan mijn mede-columnisten, CX-experts met soms ook die neiging om op het laatste moment een brainwave met een unieke invalshoek aan te leveren, altijd weer mooi om te lezen. Speciale vermelding voor Anders en Nienke, partners in crime voor een fors deel van mijn columnistenbestaan: respect! Dank aan de vele briljante collega’s van Kantar en Make-A-Wish International die ervaringen deelden of wilden tegenlezen ('Kan dit wel? Tuurlijk!'). Dank en veel liefde voor mijn topvrouw, Inge, die op de meest uiteenlopende plekken op deze aardbol niet ging klagen als haar man tijdens de vakantie weer eens zat te tikken.
De tweede tip: maak de wereld een beetje mooier, voor klanten of gewoon omdat het goed voelt. Kan van alles zijn. Ideetje: als je ooit iets van mijn column hebt opgestoken of erom hebt kunnen lachen, elke donatie aan Make-A-Wish Nederland (https://makeawishnederland.org/) of Make-A-Wish International (https://worldwish.org/) helpt de wereld mooier te maken voor kinderen met een levensbedreigende ziekte. Vermeld even 'CustomerFirst', vinden we leuk! Enorm veel dank 😊.
CX is een prachtig vak. Echte CX-ers zijn volgens mij altijd evangelisten die het geloof verspreiden dat klanten echt helpen goed is voor iedereen. Dus mijn allerlaatste tip: Deel. Deel mooie verhalen, deel hoe het beter kan, deel succes, deel met je klanten, je collega’s, je partners, met de wereld. Ik blijf nauw betrokken bij het vak, maar zonder column. Columnist slikt even van emotie, maar blijft zoals het een CX'er betaamt (bijna) altijd positief: leef nog lang – en gelukkig!
Niels Berndsen