AI populair bij boeken zomervakantie

Steeds meer Nederlanders gebruiken kunstmatige intelligentie om hun zomervakantie te plannen. Dat blijkt uit het nieuwste Hospitality & Travel Report van Adyen. Het aandeel Nederlandse reizigers dat AI inzet voor inspiratie is met 91% gestegen ten opzichte van 2024. Vooral oudere generaties maken een inhaalslag.
Volgens Adyen boekt momenteel 26% van de Nederlanders hun zomervakantie met hulp van AI. Bij Generatie Z ligt dat percentage op 56%, gevolgd door Millennials met 43%. Opvallend is de groei onder Boomers: hun AI-gebruik groeide met 125% ten opzichte van vorig jaar. Volgens 78% van deze groep helpt AI om relevante informatie te vinden tussen de overvloed aan advertenties en gesponsorde berichten op sociale media.
Bedrijven investeren in technologie
‘AI-technologie is onmisbaar voor gasten die snel inspiratie zoeken voor nieuwe bestemmingen en persoonlijke reisroutes’, aldus Phil Crawford, Global Head of Hospitality bij Adyen. Volgens hem investeren hospitalitybedrijven volop in slimme technologieën om in te spelen op deze behoefte. Zo verwacht 49% van de Nederlandse bedrijven in de branche dat AI-zoektools het boekproces in 2025 ingrijpend veranderen. 44% denkt dat AI de gastbeleving persoonlijker maakt.
Betaalsystemen en fraude
Toch zijn er ook obstakels. 61% van de bedrijven worstelt met het integreren van online en fysieke betaalsystemen, wat ten koste gaat van een soepele gastervaring. Adyen benadrukt dat betalingen een cruciale rol spelen tussen AI-inspiratie en de daadwerkelijke boeking. Daarnaast blijft fraude een aandachtspunt: 35% van de accommodaties rapporteerde afgelopen jaar een toename in fraudegevallen. Adyen biedt via de AI-oplossing Protect een systeem dat 86% van de valse meldingen kan filteren.
Beeld: Adyen
