Bezorgpiek zorgt voor zorgen over verkeersveiligheid

Door een vroege start van kortingsacties rond Singles Day en de aanloop naar Black Friday en de feestdagen rijden er al sinds half november meer bestelbusjes op de Nederlandse wegen. Volgens onderzoek van Webfleet maakt 44% van de Nederlanders zich zorgen over onveilig rijgedrag van vrachtverkeer.
PostNL meldt dat de jaarlijkse leveringspiek steeds vroeger begint door deze acties. Door de toename aan pakketbezorgingen is de verkeersdruk op wegen en in woonwijken hoog. Dit leidt volgens Webfleet tot stress en mogelijk afleiding bij chauffeurs.
Bij zogeheten 'last mile delivery' ontstaan volgens het onderzoek geregeld onveilige situaties, bijvoorbeeld door busjes die op stoepen of zebrapaden parkeren. 68% van de Nederlanders vindt dit riskant. 82% vindt dat bezorgverkeer meer rekening moet houden met de verkeersdoorstroming in hun buurt.
Oproep voor meer parkeerplekken
Om opstoppingen te voorkomen, pleit 62% van de respondenten voor specifieke parkeerplekken voor bezorgers. Jan-Maarten de Vries, CEO bij Webfleet: ‘Gemeenten en overheden [moeten] werk maken van extra, duidelijk aangegeven parkeerplekken voor bezorgers.’
Welzijn van chauffeurs
De bezorgdruk heeft ook gevolgen voor de chauffeurs. 42% van de ondervraagden maakt zich zorgen over overtreding van rusttijden. 77% vindt aandacht voor het welzijn van bezorgers belangrijk. De Vries: ‘Tijdens de feestdagen werken veel chauffeurs extra hard. Dit kan leiden tot vermoeidheid en dat is de boosdoener achter ruim 20% van de ernstige ongelukken. Daarom is het essentieel om te zorgen dat chauffeurs uitgerust de weg op gaan, en niet doorgaan als ze te moe zijn. Slimme technologie als vermoeidheidsherkenning, die via sensoren en AI het gedrag van bestuurders monitort, kan daarbij helpen. Zo blijven de chauffeurs verantwoordelijk rijden en worden de pakketjes op een veilige manier afgeleverd. Dat kan wat oponthoud veroorzaken, maar ik heb liever een kerstcadeau met wat vertraging dan onveilige situaties op de weg.’
